Σίμος Αναστασόπουλος

Ο Ροταριανός Όμιλος Αμαρουσίου σε συνεργασία με τους Ροταριανούς Ομίλους Αθηνών – Ζαππείου και Χαλανδρίου πραγματοποίησε πανηγυρική εκδήλωση, τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016, στο ξενοδοχείο Civitel Olympic, προς τιμή του κ. Σίμου Αναστασόπουλου, Προέδρου του Ελληνοαμερικανικού Εμπορικού Επιμελητηρίου & Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρείας ΠΕΤΣΙΑΒΑΣ Α.Ε.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του, Ο Δήμαρχος Αμαρουσίου, Πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος και του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών κ. Γιώργος Πατούλης, επίτιμο μέλος του Ομίλου.

Πριν την ομιλία, ο Ροταριανός Όμιλος είχε τη χαρά να υποδεχτεί σαν νέο μέλος του, την καθηγήτρια Δρ. Αγνή Βλαβιανού-Αρβανίτη ιδρύτρια της Διεθνούς Οργάνωσης Βιοπολιτικής, Πρέσβειρα καλής Θελήσεως για τον Αυτισμό, προτεινόμενη 5 φορές για το Βραβείο Νόμπελ Ειρήνης.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ομιλία του κ. Αναστασόπουλου με θέμα: “ Ήθος και επιχειρηματικότητα» . “Το ήθος ην η αρχή”, “Ευτυχία είναι να δημιουργείς”, “Θέσπιση ηθικών κανόνων για όλους τους επαγγελματίες και όλους τους Έλληνες πολίτες” είναι βαρυσήμαντες φράσεις που πρέπει να μας γίνουν βίωμα, και ειπώθηκαν στην πολύ πετυχημένη εκδήλωση των Ροταριανών Ομίλων, που έκλεισε με την τιμητική βράβευσή του ομιλητή απο τον Πρόεδρο του Ροταριανού Ομίλου Αμαρουσίου κ. Άγγελο Καρμανιόλα, της Προέδρου του Ρ.Ο. Χαλανδρίου κας. Λίλα Καστρινάκη και της Προέδρου του Ρ.Ο. Αθηνών – Ζαππείου κας. Αμαλία Αυγεροπούλου, παρουσία της Πρώην Διοικητού της 2470 Ροταριανής Περιφέρειας (Νότια Ελλάδα) Μάρης Δεληβορία, της υποδεδειγμένης Διοικητού Ντόρας Κέμου, πολλών αξιωματούχων του Ρόταρυ και πολλών προσκεκλημένων, ανάμεσά τους και η Πρέσβειρα Παιδείας της Ελλάδας-Varkey TeacherAmbassador-CEO ‘i love dyslexia’FL School  κα.Άγγελική Παππά καθώς και οι εκδότες Δημήτρης Γκόρης και Βίκυ Παπαγεωργοπούλου του WHO IS WHO διαβάζοντας τις ζωές των άλλων.

Rotary Club of Amaroussion, in partnership with the Rotary Clubs of Athens-Zappeion and Chalandri, held on Monday, 26th September 2016 at Civitel Olympic Hotel, an event ad honorem of Mr. Simos Anastasopoulos, President of the American-Hellenic Chamber of Commerce and CEO of Patsiavas S.A.

We were honored in having with us the Mayor of Amaroussion Municipality, Chairman of the Central Association of Hellenic Municipalities and President of the Athens Medical Association, Mr. Patoulis George. Mr. Patoulis is also an honorable member of our Club.

The event began with the admission of Dr. Agni Vlavianos Arvanitis as a member of the Rotary Club of Amaroussion. Dr. Agni Vlavianos Arvanitis is founder of the Biopolitics International Organisation, Goodwill Ambassador for autism and five times nominated for the Nobel Peace Prize.

The agenda concluded with the speech of Mr. Anastasopoulos on “Ethics and Entrepreneurship”. Mr. Anastasopoulos’s speech revolved around the importance of Ethics, the happiness emanating from creativity and the need to establish an ethical framework for all professionals and Greek Citizens. The President of the Americal-Hellenic Chamber of Commerce was honored by Mr. Karmaniolas Aggelos, Amalia Avgeropoulou Evankelia Kastrinaki  Chairman of the Rotary Club of Amaroussion  Αthina-Zappion and Xalandri in presence of the former Commander of the 2470 District, Mrs Delivoria Mairy, the Appointed Commander Mrs Dora Kemou and numerous officials including Mrs Aggeliki Pappas, Varkey Teacher Ambassador and CEO of ‘I love dyslexia’ and the editors in chief Mr Goris Dimitris and Vicky Papageorgopoulos of WHO IS WHO.